Böbrek nakli

Böbrek Nakli;
1. Canlı vericiden (Yakın ve uzak akraba, eş)
2. 2. Kadavradan
olmak üzere iki kaynaktan yapılır.

Transplantasyon sonrası böbrek fonksiyonlarının hemen yerine gelmesi nedeniyle tüm fizik ve psikolojik bozukluklar düzelir. Ancak, takılan böbreğin vücutca reddi (Rejeksiyon) gibi ciddi bir sorunu da vardır.

Gerekli şartlara uyulmazsa rejeksiyon, transplante böbrek için her zaman bir tehlikedir.

Genel Bilgiler: Aralarında kan bağı olanlarda yapılan böbrek nakli çok kez alıcıda iyi uyum gösterir. Alıcı ve vericinin çok iyi incelenmesi bu başarıyı artırmaktadır. Bu nedenle canlıdan yapılan nakillerin başarı oranı daha fazladır. Son yıllarda tedaviye eklenen yeni ilaçlar kadavradan yapılan nakillerin de başarı oranını artırmıştır. İlaç tedavisi ile düşmeyen tansiyon, iltihap kaynağı olan böbrekler varsa bunlar transplantasyondan 3 4 hafta önce ameliyatla çıkarılır.

BÖBREK TRANSPLANTASYONU
Son evre böbrek yetmezliğinin en uygun tedavi şekli böbrek transplantasyonudur.

Böbrek transplantasyonunda iki organ kaynağı vardır.

1. Canlı verici
2- Kadavra

Canlı Vericiler
1. Derecede akrabalar (Anne, baba, kardeş ve çocuklar)
2. 2. Derecede akrabalar (Hala, amca, dayı, teyze) ve akraba olmayan uygun vericiler (B5 gibi) dir

Kadavra Verici : Beyin ölümü olan sistemik bir enfeksiyon ve kanser vb. olmayan kişilerdir

Kadavra ve canlı vericilerde A-B-0 kan grubu uyumu ve doku ila negatif crossmatch (Rh Faktörü önemli değildir) uyumu gerekir.

Canlı vericilerde, 1 ve 2 antigen uyumsuzluğu (Mismatch) varsa vericiler kabul edilebilir.

Kadavrada ise HLA B ve DR den birer antigen uyumu ile negatif Crossmatch yeterli uyum sayılır.

Transplantasyon öncesi alıcı ve vericilerin tüm tetkikleri tamamlanıp, böbrek transplantasyonunun yapılmasına karar verildiğinde alıcı ve verici hastaneye yatırılır Ameliyattan üç gün önce alıcının bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara başlanır ve hasta izole edilir. (Tek başına bir odaya alınır)

Ameliyatta, böbrek, hastanın kasık bölgesine takılır.

(Arter, atardamar, Ven-toplardamar) bağlantıları bölgedeki damarlara yapılır, Üreter denen idrar kan ağızlaştırılır

Ameliyat sonrası tüm yaşam süresince devam edecek bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla tedavi devam eder. Hasta ameliyat sonrası 2-3 hafta hastanede yatar, taburcu edildikten sonra periyodik kontrollere gelir.

BÖBREK NAKLİ YAPILAN HASTALAR İÇİN ACİL SORUNLAR KLAVUZU

Böbrek nakli olduğunuz üniteyi günün her saatinde arayabilirsiniz. Transplant koordinatörü size yapmanız gereken her şeyi açıklayacaktır.
r
1. Ateşiniz yükselirse
2. İlaçlarınızı karıştırır ve dozlarını unutursanız
3. Kısa zamanda aşırı kilo alırsanız (Her gün tartılmanız gereklidir. Bu vücudunuzda aşırı sıvı biriktiğini, idrarla atamadığınızı gösterir)
4. Tansiyonunuz aşırı yükselirse (150/90 ı geçerse)
5. Nefes almada zorluk, sıkışma hissi, kanlı köpüklü balgam, karın ağrısı, kusma, ishal, kanlı idrar ve idrar miktarında Azalma olması durumunda derhal ameliyat olduğunuz kliniği arayınız

Böbrek nakli” 26 Yorum Yapılmış

 1. deniz

  babam böbrek hastası böbrek nakli olması gerek her iki böbreği bitmiş durumda bize nolur yardımcı olun ateş düştüğü yeri yakıyor ben 15 yaşındayım ve babamı kaybetmek istemiyorum lütfen el uzatın bize

  Cevapla
 2. fatma

  Ben 18 yaşında diyalize girmeye başladım çok zor günler geçirdim. 1 yıl periton diyalizi yaptım daha sonra canım annem böbreğini verdi 1 yıllık nakilliyim çok iyiyim allah herkese nasip etsin.AMİN

  Cevapla
 3. ahmet

  ben 39 yaşındayım 11 yıl önce böbrek nakli oldum.ama şimdi böbreğimi kaybetmek üzereyim protein kaçağıda var.böbreğin %16sı çalışıyor denildi 2 ay içinde diyaliz denildi.böbreğimi kaybetmeden tedavi olabilirmiyim yoksa diyaliz şartmı sizcede.o pozitif kan grubum ve 49 kiloyum.sizinle görüşmek istiyorum.iyi çalışmalar.

  Cevapla
 4. Mücahit güleç

  başta böbrek hastalığı çekenlere ve tüm hastalara acil şifalar dilerim.gerekli tetkik ve hastane masraflarını karşılıyacak kişiye bir böbreğimi vermeyi düşünüyorum.bağlantı için [email protected] veya.0536.3682847 nolu telefonu arayabilirsiniz.

  Cevapla
 5. Adem

  Merhaba.
  Öncelikle böbrek yetmezliği çeken tüm hastalara Allah’tan acil şifalar diliyorum. Allah onların yardımcısı olsun. Çok zor gerçekten. Geçen gün bir diyaliz merkezinin ziyaretçi defterini okudum. İçim parçalandı doğrusu. Ben de mümkünse bir hastaya böbreğimin bir tanesini bağışlamak isterim.
  Bana msn’den ulaşabilirsiniz.
  [email protected]

  Cevapla
 6. adnan

  ab+rh kan grubuyum böbreğe ihtiyacı olanlara yardımcı olmaya çalışırım.bir böbreğimi vermek istiyorum. bana [email protected] mail adresinden maille ulaşabilirsiniz..herkese şifalar dileriz..

  Cevapla
 7. hemşiRe

  ben hemşirelik okulunda okuyorum Münip günaydın arkadasımda gmrülen belirtiler bir böbrek hastasında görülen normal belirtilerdir . tuzsuz tüketmeli dir. tuz suyun vücutta tutumunu saglar ve ödeme sebep olur . genelde tibia da yani backaların yan ve ön kısımlarında görülür fazla ciddiye almasına gerek yok belki sonradan transplantasyonda sorun cıkmıs olabilir uyumsuzluk falan .. olsun hayat güzel .. ben sadece yardımcı olmak istediMmMM….

  Cevapla
 8. zafer

  a rh+ kan grubuyum.böbreğe ihtiyacı olanlara yardımcı olmaya çalışırım.bir böbreğimi vermek istiyorum. bana [email protected] mail adresinden msn veya maille ulaşabilirsiniz… herkese acil şifalar diliyorum…

  Cevapla
 9. olya

  meraba ben moldovyalıyım kardeşim 5_6 aydır böbrek yetmezli hastası 1.5-2 aydır dialize gidiyor 20 yaşında böbrek nakli olmak istiyo burada olabilirmi? tedavisi nekadara mail olur bize burada yardımcı olursanıs çok sevinirim teşekür ederim.

  Cevapla
 10. ahmet

  selam..
  ben yenı dıyalıze basladım..gercekten ates dustugu yerı yakıyor..suan hasta olmadan yada hasta yakını olmadan bu yazıyı okuyanlar ne demek ıstedıgımızı anlamayacaklardır..
  ama anlamasalarda Allah kımseye bu derdı vermesın..tek ıstedıgım ınsanları nakıl konusunda daha fazla bılınclendırmeye calısmak..herkes ustune dusenı yaparsa bu konuda hastalar daha cabuk saglıgına kavusur..
  herkese Allah’tan sifa dılıyorum..

  Cevapla
 11. yurdagül

  ben 3 ay önce böbrek nakli oldum aşırı ödem oluştu vucudumda sorun u gideremiyorum ne yapabilirim

  Cevapla
 12. Hasan Tapik

  ben 58 yaşındayım nakil olalı 4 sene oldu ben şanslılar katagorisindeyim çünkü bana ikinci yaşamı bahşeden 32 yıllık eşim oldu bir an bile tereddüt etmeden böbreğini bana verdi şu an ikimizde ikinci baharımızı yaşıyoruz allahtan tek dileğim bütün böbrek hastalarının bir an önce canlı veya kadavradan sağlıklarına kavuşmasını dilerim…

  Cevapla
 13. yasemin

  sağlık çok önemli ben27 yaşındayım sağlık problemim yok Allah herkezin yardımcısı olsun yaşamak çok zor 2 tane çocuğum var kızım 10 oğlum 3 yaşında ama siz kimseyi kınamayın hayat bütünüyle bir sınav meğer ne kadar çok çaresiz insan varmış kimi sağlığına çare arıyor kimi yokluğa ama emin olun yoklukta çok çaresizlik ondada umut yok

  Cevapla
 14. admin Post author

  UYARI:

  Sitemizde yayınlanan “Böbrek Nakli” ( http://www.saglikbiz.com/bobrek-nakli.html )adlı yazıya sürekli böbreğini satmak için ilan veren kişilerin yorumları geliyor. Böbrek satmak ile ilgili tüm yorumlar silinmiştir.

  “Böbrek Nakli” adlı konu sadece bilgi vermek amacında yazılmıştır. doktor tavsiyesi yerine geçmez. Her şeyden önce bir hekime görünmelisiniz. Sitemiz üzerinden herhangi bir şey satılamaz/alınamaz.

  Uyarıyı dikkate almaksızın “acil böbreğimi satıyorum” gibi yorumlar geldiği taktirde konu yorumlara kapatılacaktır.

  iyi günler.

  Cevapla
 15. buse

  4,5bucuk yıldır, böbrek hastasıyım. bazı vucut hastalıklarımdan tam kurtuldum. verici babamdı. nakil icin herşey hazırdı. amaliyat gununu aldık. babamın şekeri cıktı. kıssaca butun hayallerim yıkıldı. ama herşeyde vardır bir hayır . nekadar vardır, bir hayır dediysemde, yinede acıdı yureyim. cok ama cok üzüldüm. şuan kadavraya yazıldım. kimbilir nezaman cıkar.herkezle paylaşmak istedim.Allah böbrek hastalarına ve tüm hastalarına şifa versin.30 yaşındayım 2cocuk annesiyim.

  Cevapla
 16. barce

  arkadaşlar benim babam böbrek hastası yaklaşık 2 sendir bende şu anda askerdeyim halma babama böbreğini vermeye gönüllü ama bizi 4 aydır oyalıyorlar bunun zamnı nedir kaç ayda olur ve bu işte profosyenel olnyer neresi babam şu anda başkentte ama çok oyalıyorlar

  Cevapla
 17. CEMALETTİN ER

  ben bir yıldır böbrek nakilliyim.Meyer dünya ne kadar güzelmiş.allah herkese benim gibi ablalar nasip eder inşallah.Ablamın organıyla çok sağlıklı bir şekilde çoluk çocuğumun başındayım. ateş yakından yakıyor.lütfen LÜTFEN kadavra organ bağışı konusunda elinizden geleni yapın.KAPIYI ÇALAN CENNETİ İNSAN HİÇ KABUL ETMEZ Mİ?

  Cevapla
 18. admin Post author

  @h.solak normalde kişilerin mail adresleri gizli tutulduğu için kemal GARİP adlı arkadaşa nasıl ulaşabileceğinizi açıkcası yazamam. Bu site kurallarımıza aykırı. kişiler kendi istekleriyle mail adreslerini verirlerse yayınlayabiliyoruz.

  ama madem hayati bir durum sözkonusu, Kemal GARİP yorum yazarken bu mail adresini kullanmış ereser258 @ mynet.com
  Umarım yardımcı olabilmiştirim.

  Geçmiş olsun.

  NOT: Sitemizde yer alan tüm yazılar birçok siteden derlenerek bir araya getirilmiştir. Sitemizin içeriği SADECE bilgi vermek amacında düzenlenmiştir. Sitedeki yazılar Doktor Tavsiyesi yerine geçmez. Hastalığınızla ilgili uygulama yapmadan önce mutlaka bir hekime başvurunuz. Alıntı yapılan siteler kaynak olarak gösterilmiştir.

  Cevapla
 19. h.solak

  ben bobrek rahatsizligi yasiyorum.3,5 senedir diyalize girriyorum.sizinle gorusmek istiyorum.

  Cevapla
 20. hamit doğan

  A rh+ kan gurubum 34 yaşındayım böbrek hastasıyım 2 yıldır diyaliz görüyorum 3 çocuğum var nakil olmak istiyorum çocuklarımın geleceğınde de yanında olmak için onların başında olmak için ne olur yardımcı olun diyalize girdiğimden dolayı randımanlı bir işte yapamıyorum zor durumdayım ALLAH bana verdi düşmanıma vermesin bir an önce nakil olmak istiyorum annemin hanımımın kan guruplarıda uymuyo böbreğini verecek başka kimsem de yok

  Cevapla
 21. M.Münip Günaydın

  12 yıldır Böbrek transplantasyonu oldum donör kardeşimdirSon günlerde
  1_Tansyon yüselmesi oluyor tam tussuz ve az yemekle 11/8 e düşürdüm.
  2_bacaklarım şiş desal aldım sabaha kadar 4-5 efa idrara çıktım halen şişlik biraz var.
  3_kreatin en son 2.09 çıktı.
  ne yapmam lazım yoksa rejektmi oluyor nasıl kurtarabilirim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir