Beyin Kanaması

Beyin kanamalarının nedenleri arasında en sık rastlanılanı hipertansiyona bağlı beyin içi arter kanamasıdır (intraserebral kanama = serebral arter kanaması).

Beyne ait damarsal hastalıklar arasında en kötü tabloya yol açan durum serebral arter kanamasıdır. Tipik özellikleri; yaşlı, şişman, erkek ve hipertansiyonu olan bir hastada ani baş ağrısı, bulantı, kusma ve hızlı gelişen tek taraflı felç ile birlikte şuur kaybı meydana gelir. Daha sonra kanamanın yeri, şiddeti, beyinde meydana gelen diğer değişiklikler ve hastanın diğer genel hastalıklarına bağlı olarak ya hasta kaybedilir, ya gittikçe kötüleşen koma gelişir ya da sekel bırakabilecek yavaş bir iyileşme görülür.

Kanamaların şiddeti çok değişkendir, çok az miktarda olabileceği gibi, beynin dış tabakasında yarık şeklinde kanamalar da meydana gelebilir.

Kanamaların yerine göre gözde kanama tarafında kayna, baş ağrısı, görme alanı bozuklukları meydana gelebilir (bazı noktaları göremez). Göz hareketleri kanamanın yerine göre değişkenlik gösterir (aşağı kayma, yatay bakış gibi).

Tedavide öncelikle koma gelişmişse, ona yönelik tedavi gerekir; tansiyon düşürülmelidir. Beyin ödemi gelişimine yönelik tedavi düzenlenir. Koma gelişmeden cerrahi olarak tedavi edilebilen hastaların yaşama şansları diğerlerine göre daha yüksektir. Ancak genel durumu iyi olmayan ve yaşı ilerlemiş olan hastalarda cerrahi girişim de risklidir.

Beyin Kanaması” 2 Yorum Yapılmış

  1. doğan al

    benim babam beyin kanaması geçirdi hastahaneye kaldırdık uyku halindeydi bilinci yerinde olsaydı ameliyat yapardık dediler ama bilinci yerinde olmadığı için ameliyat yapamıyoruz dediler verilen ilaçlara cevap vermesi gerekiyormuş 4 gün komada yattı ameliyata alınmadı ve babamı kaybettim sormak istediğim şu komadaki hasta ameliyata alınmazmı alınmazsa neden alınmaz tedavisi yokmu böyle bir durumda ne yapılması gerekir beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim çok tşk eder saygılar sunarım

    Cevapla
  2. cuneyit kayam

    benim is arkadasimin babasi dun beyin kanamasi gecirdi.gece yarisi kusarak uyanmis vede gozleri kaymis yan tarafa goz agrisi cekmis ondan sonra hastaneden gelip yogun bakima aldilar suan duydumki halen yogun bakimda.babasi kendinde degil .hollandadaki doktorlar ameliyatn yapmiyorlar.kendinde degil halen neden ameliyatta almiyorlar.allahin azniyle insallah kendine gelir .acaba turkiyede daha iyi bir tedavi yaparlar merk ediyorum.hasta suan uyuyor kendinde degil.acil sifalar diliyorum.benim merak ettigim neden ameliyat yapmiyolar.cok uzgunuz .sizden mesaj bekliyorum

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir