Bel fıtığı için eğzersizler

Bel Fıtığı Egzersizler
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt, karın adalelerini güçlendirmek; eklem ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmak için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat sebep olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir. Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikâyesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapılırken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır:

* Egzersizler havası temiz bir ortamda (hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.

* Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalığın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikâyetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.

* Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.

Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.

* Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.

* Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.

* Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.

* Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.

* Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.

1- Sırt üstü yatarken önce bir bacağınızı 90 derece kaldırınız. Sonra aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

          

2- Bacaklarınızı uzatarak sırt üstü yatınız. Bir dizinizi kırınız. O dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze doğru çekerken diğer bacağınızı yere yapıştırınız. Aynı hareketi diğer bacakta tekrarlayınız.

          

3- Sırt üstü yatarak dizlerinizi kırınız. Ellerinizi dizleriniz üzerinde kenetleyip göğsünüze doğru çekerken başınızı dizlerinize değdirmeye çalışınız

          

4- Sırt üstü yatarken mümkün olduğu kadar bir dizinizi göğsünüze çekiniz, diğerini düz tutunuz. Aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

          

5- Ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyip bacaklarınızı göğsünüze çekiniz. Bu durumda içinizden 10’a kadar sayınız. Bu esnada omuzlarınızı yerden kaldırmayınız. Daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı serbest bırakınız.

          

6- Belinizi yere yapıştırarak öylece tutunuz. İçinizden 1’den 10’a kadar sayınız. Daha sonra serbest bırakınız. Bu hareketi tekrarlayınız. Bu esnada nefesinizi normal şekilde alıp veriniz.

          

7- Ayakta dik durunuz. Ellerinizi masa veya bir iskemlenin kenarına dayayınız. Dizlerinizi kırarak yere çökünüz ve sonra ayağa kalkarak gevşeyiniz

          

8- El ve dizlerinizin üzerinde dururken kollarınız dik olsun. Önce kedi gibi belinizi çukurlaştırıp 10’a kadar sayınız. Sonra çenenizi göğsünüze doğru çekerken sırtınızı kamburlaştırarak yine 10’a kadar sayınız ve gevşeyiniz

          

9- nce diz üstü dik oturunuz. Sonra kollarınızı ileriye doğru uzatınız. Mümkün olduğunca öne doğru eğiliniz ve bu vaziyette 10’a kadar sayınız. Tekrar diz üstü oturur pozisyondaki ilk konumunuza dönünüz.

Bel fıtığı için eğzersizler” 16 Yorum Yapılmış

 1. Blerta

  Merhabalar,

  Annemin bel fıtığı var ve çok fazla ağrıları var. Doktor ona bir korse taşımasını tavsiye etmiş fakat korse çok rahatsızlık veriyor ve ağrılarında hiç bir azalma yok. Acaba ağrıkesicilerden en etkilisi hangisi acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu arada egzersizlere de başladık, bakalım faydası olacak mı

  Cevapla
 2. tülay

  çok teşekkür ederim bu hareketler bır mucize ,
  mr sonuçlarım amelıyattı fakar bir buçuk haftadır bu hareketlerle ne bir ayağımda kasılma nede kalçamdaki o çivi batar yok oldu bır yıldır dizimi bükemıyordum çok süper herey çok mutluyum ağrılarım yok .herkes yapsın mucizeeeeeee sevgilerr,

  Cevapla
 3. esra

  ya benimde belim çok ağrıyor doktor belinde kis var dedi ileride fıtık olabilirsin diye ama bence fıtık oldum bile bu kadar ağrı 24 saat bel ağrısı çekiyorum bazen canıma tak ediyor hıçkıra hıçkıra ağlıyorum Allah banada bütün hastalarada şifa versin

  Cevapla
 4. tuğba

  annem bel fıtığı bunu deneyicez inşallah iyi gelir teşekkür ederim anneme iyi gelmesini dilerim.

  Cevapla
 5. ziya

  ilaç tedavisinden ziyade, kas gevşetici ve dipromin (telefuzunu yanlış yazmış olabilirim. ağrı kesici iğnedir. ) isimli iğneler iyi geliyordu. gösterilen hareketlere bilhassa yürürken beli düz tutmaya çalışmak etkili derecede iyi geliyor. şifalar olsun.

  Cevapla
 6. ibrahim

  belfıtığı ameliyatı oldum her iki bacağımdada kıramp gibi ağrılar oluyor cevabını bekliyorum şimdiden tşk ler

  Cevapla
 7. doğan

  ben henüz iki haftadır rahatsızım,ağrılarım şiddetli benimle birlikte herkes hastaymış gibi zannediyorum…bütün hayatım değişmiş gibi,ben ben değilim ve bu kadar sorumsuz olduğuma inanamıyorum…benim ağrım sağ kalçamda,umarım fizik tedavi yönteminiz işe yarar.ayaklarıma kavuşmadan tedavimi bulmuş olurum umarım…henüz 22 yaşındayım,ve bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum…kas gevşetici kremler fayda sağlar mı acaba?

  Cevapla
 8. Ali

  BU egzersizlerin yanında mümkün olduğunca kısa aralıklarla yüzmek gerekli. Başlangıç aşamasındaki bel fıtığı için en ideal egzersiz bence geçmiş olsun

  Cevapla
 9. tuba26

  bel fıtıgında başta ilaç tedavisi(kas gevşetici ve ağrı kesici ..bana iğneler iyi geldi)sonra egzersiz .fizik tedavisinden kimse memnun kalmıyor .geçmiş olsun şifalar olsun

  Cevapla
 10. MEMDUH EMRE

  MERHABALAR.ÖNCELİKLE BUNU HAZIRLAYANA TEŞEKKÜR EDERİM.
  HAYIRLI EYLEMLERİNİZİN DEVAM ETMESİNİ DİLERİM…

  Cevapla
 11. ozan

  ha bırde su var sormak istedıgım bu fızık tedavıde bır kesınlık kazanırmıyım iyileşme ile ilgılı yanı bır tafsıyede almak isterım tabı orda bırılerı varsa bana yardımcı olsun ok

  Cevapla
 12. ozan

  saolun tsk ederım bende bel fıtıgı var fızık tedavı göruyorum daha 6 seans oldu ama bır degışıklık görmedı ama bu egzersızler iyi sanırım tsk ederım

  Cevapla
 13. admin Post author

  Bilgileri kullanın, başka bir siteden alıntı olarak yazdım bunları büyük ihtimal iyi gelir… işinize yaradıysa ne mutlu bizlere. yorumunuzu esirgemediğiniz için tşkler.

  Cevapla
 14. ecobeauty

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim 🙂 Verilen bu bilgileri bel fıtığından rahatsız olan babamla paylaşarak
  doktor denetiminde uygulamayı düşünüyorum
  saygılarımla

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir