Bademcik & Geniz Eti

Kulak burun boğaz
Bademcik ve Geniz Eti
Bademcik Tonsil ve geniz eti Adenoid olarak isimlendirilen dokular lenfoid hücrelerden oluşmuştur. Lenfosit yapımında rolü vardır. Yeni doğanda anneden geçen immünglobulinler nedeniyle küçüktürler. 4-5 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler.


İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterirler. Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur. Ayrıca kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak değişik boyutta problemlere yol açarlar. Bu çocuklarda işitme kayıpları, horlama, ağızdan soluma, gece öksürükleri, burun akıntıları gözlenmektedir.

Kronik geniz eti iltihapları veya büyümeleri ortodontik bozukluklar, yüz gelişiminde bozukluklar ve konuşma bozukluğuna yol açabilmektedir.

Bademcik ve geniz eti büyümeleri üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığında horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi ciddi sorunlar başlatır. Bu durumlarda bir KBB uzmanı ile görüşülmesinde yarar vardır.

Romatizmal ateş olarak bilinen hastalık A grubu beta hemolitik streptokoklara karşı oluşturulan antikorların yol açtığı bir komplikasyondur. Kalp kapakçıklarında bozukluklara yol açabilmektedir.

Bademcikler ve Geniz Eti Hangi Durumlarda Alınmalıdır ?

Bademcik ve geniz eti ameliyatları KBB kliniklerinde sık uygulanmaktadır. İlaç tedavisinden fayda görülmediğinde cerrahi olarak bunların çıkartılmasına baş vurulmaktadır. Bu ameliyata karar vermek için kullanılan iki kriter vardır.

Kesin ve göreceli olarak ameliyatın gerekliliği belirlenir.

Kesin ameliyatı gerektiren durumlar:

* Üst solunum yolunun bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması
* Bademcik etrafında abse Peritonsiller abse
* Kötü huylu tümör şüphesi
* Çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümeleri.

Göreceli kriterlerin en başında sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları gelmektedir. Bademcik ameliyatlarının 40ı bu nedenle yapılmaktadır.

* Son bir yılda 7 defa veya son iki yılda yıl başına 5 şer defa veya son üç yılda yıl başına 3 er defa yada daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi
* Difteri Kuş palazı mikrobu taşıyıcıları
* Kalp kapak bozukluğu olan kişiler.
* Bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı geçirilmesi.

Bu gibi durumlarda kronik bademcik iltihaplanması olarak adlandırılır. Çözümünde cerrahi tedavisi önerilir, planlanır.

Bu Ameliyatlar Hangi Yaşta Yapılır?

Bademcik hastalıkları çocuk yaş grubu sorunu olarak bilinmekle birlikte erişkin işinde aynı kurallar geçerlidir. Ameliyata engel oluşturacak herhangi bir ciddi sağlık problemi olmayan erişkinlerde de bademcik ameliyat uygulanmaktadır. Alt yaş sınırı zorunlu haller dışında 4-5 yaş olarak belirlenmiştir. Üst yaş sınırını belirlemek mümkün değildir. Genel olarak ileri yaşlarda bu hastalığın görülme oranı düşüktür ve çoğu zaman basit çözümler tercih edilmektedir.

Bademcik Ameliyatı Riskli midir?

Bademcik ameliyatları riski oldukça düşük orandadır. İstatistiklerde 14.000 ameliyattan birinde anesteziye veya cerrahiye bağlı ciddi komplikasyon bildirilmektedir. Ameliyat sonrası ciddi kanama oranı 5/1000 gibi düşük orandadır. Bademcik ameliyatından sonra vücudun savunma sistemi ile ilgili bir çok bilimsel çalışma yapılmış ancak net bir sonuç elde edilmemiştir. Bademcikleri alınmış insanlarda lenfositlerin bazı tiplerinin sayısında azalma gösterilmiştir. Ancak bunun klinik olarak sorun doğurduğuna rastlanılmamıştır. Bademcik ameliyatından sonra daha kolay farenjit olunduğu yolunda bir inanış vardır. Bademciği alınmış yada alınmamış insanlarda farenjit görülme oranı aynı sıklıktadır. Bademciklerin alınması farenjit olma oranını artırmamaktadır.

Bademcik & Geniz Eti” 17 Yorum Yapılmış

 1. halilbay

  öncelikle merhaba ben 23 yaşında üni, öğrencisiyim iyi beslenirim ve spor yaparım. kendime gövenim sonsuzdur yani)) ,,ama şu bir haftada nasıl ölmedim anlamıyorum o nasıl bir baş ağrısı,boyu,ağrısı,halsizlik,bitkinlik,yutkunma diye bi reflexim kalmadı zaten,bademciklerdeki iltehaplar deli ediyo beni ,,hayattan bezdim 7. penisilini biraz sonra vurulcam ama sanki hiç bi etkisi yok,allahım kafayım yiycem ben ne zaman iyi olcak diye ,,lütfen yardımcı olun ya,,bakmayın patavatsızlıma gercçekten bıktım artık,,teşşk

  Cevapla
 2. nezahat karabulut

  ben 6 gün önce amaliyat oldum 8 yaşındayım bogazım çok acıyo bişey yemiyorum ölecegim açlıkdan doktor amca bana yardım et

  Cevapla
 3. yasemin

  hocam ben kızımı 6 gün bademcik ve geniz etinden amaliyat ettirdik şu an hiç bişey yemiyo vucut olarakat ateşi yok ama kendisinin ateşim var diyerek aglıyo kızım 7 yaşında bogazında beyaz bir örtü oluşmuş sebebi nedir aydınlatırsanız memnun oluruz yemekde yemiyo hiç ne yedirmeyelim

  Cevapla
 4. murat

  merhaba ben bademcğimin azması yüzünden eklem romatizması geçirdim kalp kapağıma 10 da 2 etki etti iğne kullanıyorum ancak bağdemcik şişmesi hasta olmadan önce 2 veya 1 haftada şişerdi eklem romatizması geçirdikten sonra yani tedavi gördükten sonra 2 3 ayda bir şişiyor şiştimide etkili şişiyor bana bir zararı olurmu aldırmam gerekirmi lütven yardım!!!!!!!

  Cevapla
 5. esra

  oğlum 2003 doğumlu ve aralık 2008 de genizeti ameliyatı oldu ve şu an sinizüti var.doktor genizetinin tekrarladığını ya da sinüzitten kaynaklanan bir şişme olabileceğini söyledi.10 günlük antibiyotik tedavisinden sonra tekrar doktora götürücem.tekrar genizeti ameliyatı yaptırmalımıyım?

  Cevapla
 6. turan

  slm benşm 8 yaşında kızım var bademcik sorunları var dr goturdugum hale bi turlu duzelemedi biide cok zayıf bi riski olurmu bademcigin aldırsak tşk

  Cevapla
 7. serap

  30 aylık bir oglum var geniz etive bademcik sorunu var.gittigimiz doktorlar ameliyat öneriyor fakat biz yaşından dolayı tedirginiz bu konuda herhangi bir risk taşıyormu yoksa güvenle ameliyat yaptırabilirmiyiz.

  Cevapla
 8. melike

  geniz eti yüzünden 2yaşında kızım ateşlenip huysuzluk yapıyor ve burnu daima akıyor bunun için ilaç tedavisi olrak antibiyotik kullanıyorum soğuk algınlıgı şurup burun spreyi ve deniz suyu bu konuda beni rahatlatıp bilgilendirirmisiniz

  Cevapla
 9. F.G.METE

  GENİZ ETİNİN ANA SEBEPLERİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM.

  Cevapla
 10. bünyamin

  merhaba benim 2 haftadır bademciklerim şişp iniyor birde bogazımda sabahları uyandıgımda agzımın içi acı gibi yanma oluyor ne yapmalıyım teşekkürler

  Cevapla
 11. hacı yıldırım

  sık bademcik iltihaplanması ve sık baş ağrısı nedeniyle 2002 de bademciklerimi aldırdım sonra bana vitamin ilaçları verdiler.6 ay başım hiç ağırmadı sonra tekrar haftada 2 ve 3 kez ağırıyor.2005 yılında kbb doktoru tomoğrafi istedi.sol maksilerde mukosel kalınlaşma ilendi sonucu çıktı.sürekli ağrı kesiciler kullanıyorum. ancak artık onlarda fayda vermiyor.sabahın erken saatinde koşarsam o gün rahat ediyorum.yoksa başka çare yok.sekiz tane kbb uzmanına gittim migren sinüzit müzmin farenjit tonsilit teşhisleri koyuldu.aşırı antıbiyotik kullandığımdan bağişiklık sistemim bozuldu sürekli terlıyorm ve ufak soğuk almada hemen başım ağrıyor.

  Cevapla
 12. Didem

  bnm burnum çok tıkalı konuşmamda bozukluklarda yaratıyor dediğiniz gbi uyurken nefes alamama horlama atesim çıkıyor ve kulaklarımda zonklama oluoyr geniz eti ile bademcik ameliyatı aynı anda yapılıyor mu?

  Cevapla
 13. bilgehan

  merhaba 3 gündür. bademciklerim sis ve is yerinde problemler oldugu icin doktora gidecek zamanim yok. yutkunurken bile aciyo. yemek yiyemiyorum su icemiyorum. sicak iciyorum aciyo, soguk iciyorum aciyo. ne yapmam lazim. bitki cayi felan faydali lurmu?tsk

  Cevapla
 14. admin Post author

  Sonuçta ameliyat oldugunuz için kanama dogal olarak olması lazım, ama kanama çok uzun sürüyorsa tekrar bi hekime başvurun.

  Cevapla
 15. arife özkan

  bir hafta önce bademcik ameliyatı oldum ve dün akşam kanamam oldu.ameliyatı yapan operatör boğazıma biraz temizledikten sonra bir iğne yaparak beni gönderdi.ve tüm gece kanama devam etti.sadece buz yiyerek azaltabiliyorum .doktorun dediği gibi sadece bu yeterlimi .ben pek güvenemiyorum da.

  Cevapla
 16. admin Post author

  Öncelikle geçmiş olsun.Sağlıklı bir yaşamın en temel yönü bu tür sorunlarda kendi kendinize destek vermenizdir. Aksi taktirde sorunlar başka sorunlar getirir. Size tavsiyem bir hekime başvurduktan sonra bu sorunu yeneceğinizi düşünmenizdir. tşkler.

  Cevapla
 17. faruk

  ben ogretmenim. 25 yasindayim.bademcigimin sismesi sorunum var.nasil davranmaliyim.meslegimi etkilecegi tedirginligimi yasiyorum

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir