Altını Islatan Çocuk

Çocuğunuz yatağını ıslatıyor çünkü idrar torbasından gelen sinyalleri duyamayacak kadar sesli uyuyor olabilir. Bazı koşullandırmalarla çocuğunuzun bu alışkanlığını yok edebilirsiniz. Aşağıda özellikle 8 yaşında olup da hala altını ıslatan çocuğunuza başarılı olacağını umduğumuz yedi adımı açıklıyoruz.

1.Adım: Çocuğunuzun yeme ve içme alışkanlığı ve aktiviteleri hakkında bir günlük tutun. Çocuğunuzun altını kuru geçirdiği gecelerin gündüzleri ile, ıslak geçirdiği gecelerin gündüzleri arasındaki fark nedir? Çocuğunuzun yedikleri, içtikleri, yaşamındaki olaylar; aile olayları, okul durumu, gün içindeki bağırsak ve idrar torbası biçimi, ya da aile dinamikleri gibi konular arasında ilişki var mı?
2.Adım: Tıbbi bir değerlendirme yaptırın. Çocuk doktorunuz bir idrar analizi yapabilir ve çocuğunuzun idrar torbasının kapasitesini belirlemek için idrar torbasının esneme egzersizlerinin uygun olup olmadığını belirler. Doktorunuz eğer çocuğunuzun idrar torbası küçük ise, görmek için her idrarının hacminin ölçülmesini isteyebilir.

3.Adım: Çocuğunuza idrar torbasının nasıl çalıştığı konusunda yardımcı olun. Burada çocuğunuza yaşına göre söyleyebileceğiniz şeyler: “İdrar torban bir portakal büyüklüğünde bir balon gibidir. Bu balonun kaslı kısmı minik sinirlerdir, idrar torban dolu olduğu zaman sana bunu söyleyen hissediciler gibi. Gün boyunca bu baskıyı hissedersin. Fakat onu tutamazsın çünkü idrar torbanın sonunda onu aşağıya doğru sıkıştıran ve içinde idrarını tutan büyük bir donut (yağda kızarmış çörek) bulunur. İdrar torban dolduğu zaman , bu sinirler sana banyoya gitmen gerektiğini söyler. Fakat gece, beynin çok derin uyuduğu için idrar torbana “beni rahatsız etme” der. Ve idrar torban şöyle der ”Çok doluyum, gitmeliyim, idrar geliyor”. Çocuğunuza geceleri idrar torbası ile beyni arasındaki iletişim konusunda ona yardım edeceğinizi söyleyin.

4.Adım: Çocuğunuz yatağa gitmeden önce onu üç kez gitmesi için teşvik edin ya da idrarının tamamını boşaltırken “homurtu” sesini duyun. Pek çok çocuk yatağa gitmek için yorgun, aceleci ve yatağa idrar torbasının yarısı dolu olarak yatağa gidiyor.

5.Adım: Çocuğunuzu siz yatağa gitmeden önce uyandırın ve onu tuvalete götürün. Onu biraz sallayarak ve yüzüne su şaplatarak uyanmasını sağlayın. Hazır olduğunda, ona idrarın tamamen boşaldığı işareti olan homurtuyu hatırlatın. Eğer yatağını ıslatmaya devam ediyorsa, onu iki üç saat sonra uyandırıp yine aynı şeyleri yapın. Kuru geceler arttığı ölçüde zamanlamayı derece derece arttırın.

6.Adım: Çocuğunuza prosesi anlatın. Çocuğunuz yatağa gitmeden önce, ve gece banyodan dönüşte ona beyin ve idrar torbasının konuşabileceğini hatırlatın. Onun aklına yapması gerekenleri sokacak bazı cümleler verin şöyle ki:” Bir protakal büyüklüğündeki idrar torbamın büyüdüğünü hissediyorum” “İdrar torbamın büyüdüğünü hissettiğim zaman yataktan kalkacağım ve tuvalete gideceğim” ve “Yüzeme su şaplatıp uyanacağım ve idrarımı dışarıya dökeceğim” Ona pek çok kez şunu tekrarlatın “idrar torbam dolduğu zaman tuvalete gideceğim”.Hatta o bu cümleleri tekrarlayarak uykuya dalabilir.

7.Adım: Eğer çocuğunuz hala bu konuyla ilgili olarak sorunluysa, doktorunuza idrar torbası aletini sorun bu bir iki damla idrar aktığı zaman titreten ya da vızıltı sesi veren nemli-hassas bir koruyucu şeydir. Doktorunuz bunu nasıl kullanacağınızı anlatacaktır. Bazen doktorlar çocuğunuzun gece yaptığı idrarı azaltmada etkili olan genizsel (burunla ilgili) sprey reçetesi yazabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir